Vepřová panenka s bramborovou kaší, omáčkou z uzených kostí a nakládanými šalotkami

   Mám obrovskou radost, že se můžeme pochlubit dalším hostováním u nás na blogu, a to legendárním receptem na panenku od našeho kamaráda a fantastického kuchaře Davida Šaška. Kdo jste ji někdy ochutnal u něj v restauraci, asi víte o čem mluvím. Tahle panenka je totiž božská. David recept trošku zjednodušil pro domácí účely a vy si teď tuhle parádu můžete zkusit připravit i doma. Nebo se na ni stavte do pražské restaurace Coda v hotelu Aria. Děkujeme!

   Na 4 porce budeme potřebovat:

   Vepřová panenka

   očištěnou panenku 4ks (špalíky á 250g)
   sůl, pepř
   olej k opečení
   rendlík o obsahu 2L, naplněný do poloviny osoleným zeleninovým vývarem a pár větvičkami čerstvého tymiánu

   Bramborová kaše

   500 g omytých brambor ve slupce
   250 ml smetany
   50 g másla
   sůl k dochucení

   Omáčka z uzených kostí:

   0,8 kg vepřových žeber
   0,2 kg uzených vepřových žeber
   50 g oloupané šalotky
   sůl, pepř, kmín
   2 stroužky česneku
   vodu k podlévání

   Nakládané šalotky:

   500 g oloupaných, podélně na proužky nakrájených šalotek
   400 ml červeného vinného octa
   360 ml vody
   120 g cukru
   lžičku celého černého pepře
   lžičku celého nového koření
   3 bobkové listy

   Panenku důkladně osušíme, osolíme a opepříme (čerstvě mletým černým pepřem). Zprudka opečeme na rozpálené pánvi kolem dokola a na bocích, abych získali zlatohnědou barvu po celém obvodu.

   Sundáme z pánve a vložíme do rendlíku do připravené horké várky, která dosahuje 80-85 °C zapnutá na nejnižší stupeň plotny. Tekutina by neměla vařit (bublat). Po 13-14 minutách maso vyjmeme, necháme okapat a krájíme na asi 3 cm silné špalíky. Ihned podáváme. Pokud chceme maso připravit sous vide, ideální je teplota 56 °C po dobu tří hodin.

   Brambory uvaříme v osolené vodě doměkka a scedíme. Ihned oloupeme a přepasírujeme přes jemný mačkač, nebo síto.

   Smetanu začneme ohřívat již během vaření brambor, tak abychom ji měli horkou a k dispozici zároveň po jejich přepasírování.

   Do přepasírovaných horkých brambor přidáme čerstvé máslo a silikonovou stěrkou vše utřeme do hladké hmoty. Pak po dávkách zašleháváme metličkou smetanu, dokud nedosáhneme jemné, lehce nadýchané konzistence. Na závěr ještě ochutnáme a případně dosolíme (brambory vaříme nejprve ve slupce, abychom dosáhli co nejmenší vodnatosti výsledné kaše).

   Vepřová žebra rozdělíme nadrobno, osolíme, opepříme, posypeme celým kmínem a potřeme drceným česnekem. Vložíme do malého pekáčku či rendlíku, tak aby se kosti dotýkaly. Podlijeme trochou vody asi do jedné třetiny a pečeme v rozpálené troubě na 160°C hodinu a půl dozlatova. Během pečení podléváme a přeléváme výpekem. Nakonec šťávu přecedíme přes sítko a případně dosolíme.

   Vodu, ocet, cukr a koření smícháme v rendlíku (obsah 2 l), přivedeme k varu a dál táhneme asi 2-3 minuty. Vložíme šalotku, promícháme a necháme pár vteřin přejít varem. Odstavíme a necháme v nálevu vychladnout. Pak skladujeme v lednici ve skle i několik měsíců. Podáváme studené jako součást teplého jídla, nebo na salátu.

   A ještě tečka na závěr: pokud máte rádi pancettu, a já si myslím, že určitě ano, můžete přidat pár dokřupava opečených kousků na závěr 🙂 Mňam!