Sekaná s bramborovou kaší a okurkovým salátem

   Jsme moc rádi, že naše spolupráce s Bzeneckou octárnou pokračuje i v letošním roce. Mimochodem: je to rok památný, slaví totiž sto let! Takže budeme nakládat, grilovat i vařit, a to všechno nakyselo. Jako první jsme vybrali sekanou: klasiku, kterou jsme se chystali udělat už poměrně dlouho. Doplnili jsme ji o narychlo naložené okurky (my tomu říkáme rychlopickles). Ty totiž miluju! Zkuste je a budete na tom stejně. Použili jsme novinku, a to ocet s chutí bylinek. Je to mix vinného a lihového octa, který se na saláty a zeleninu celkově hodí skvěle. Jdeme na to!

   Na 4 porce budeme potřebovat: 

   500 g mletého masa (mix vepřového a hovězího)
   60 g strouhanky
   60 g mléka
   sůl, pepř
   1 lžičku majoránky
   1 lžíčku česneku (nakrájeného najemno)
   2 lžičky plnotučné hořčice
   1 lžičku celého kmínu

   kaše

   800 g oloupaných brambor (typ C, nebo prostě ty, co používáte na kaši)
   200 g mléka
   100 g másla
   sůl

   salát

   20 g bzeneckého octa s chutí bylinek (speciál na saláty)
   10 g plnotučné hořčice
   10 g javorového sirupu
   10 g soli
   100 g olivového oleje
   1 salátovou okurku
   3 snítky oregana

   Maso a zbytek surovin si důkladně promícháme. Necháme si trošku hořčice na potření masa před pečením, které ještě posypeme kmínem. Dobré je si namočit ruce, vytvarovat šišku a uhladit dohladka. Pečeme s troškou vody na 170 stupňů, zhruba 40 minut.

   Brambory nakrájíme na menší kousky a vaříme v osolené vodě doměkka. Potom vycedíme a rozšťoucháme. Rozmícháme v kuchyňském robotu a přidáme teplé mléko s máslem. Dosolíme a vyšleháme dohladka.

   Ocet, hořčici, sůl i sirup rozkvedláme metličkou dohladka a  postupně přikapáváme olej, dokud se nevytvoří hustší dresink. Okurku nakrájíme na tenké plátky a smícháme s dresinkem. Necháme alespoň 10 minut marinovat a znovu promícháme. Přidáme čersté oregáno a můžeme servírovat. Dobrou chuť! 

   Recept vznikl ve spolupráci s Bzeneckou octárnou