Pečený pstruh na ohni, grenaille, holandská omáčka a zelený chřest

   Holandská je jednou ze základních omáček a přestože pro mnohé je to strašák, není zas tak složitá na přípravu. Stačí na začátku dobře vyšlehat vejce a budete v pohodě! Radši jsme vám ale natočili video, a to dokonce venku na ohništi OFYR, abyste viděli, že ji zvládnete i v polních podmínkách, ne jenom za pomoci robotů. 

   Na 4 porce budeme potřebovat:

   2 pstruhy
   600 g grenaille
   500 g zeleného chřestu
   sůl, pepř, olej

   Holandská omáčka:

   2 žloutky
   150 g másla
   75 ml bílého vína
   75 g bílého vinného octa
   1 větvičku estragonu
   šťávu ze čtvrtiny citrónu
   2 lžíce vody

   Rybu osolíme a pokapeme olejem. Vložíme na rozpálený gril, přidáme ještě trošku oleje a necháme opéct z jedné strany na ohni. Když je ryba opečená, otočíme ji a pokračujeme.

   Brambory si předvaříme ve vodě. Můžeme je klidně uvařit den předem, potom je rozpůlíme a opečeme dozlatova. Osolíme.

   Chřest je potřeba očistit, pokud je mladý, nemusíme to přehánět. Stačí jen dole ulomit dřevnatou část a můžeme grilovat. Větší chřest je lepší oloupat od půlky dolů a od hlavičky stačí jen začistit.

   Do misky si rozklepneme 2 žloutky a přidáme 2 lžíce horké vody. Potom přidáme zredukované víno s octem a estragonem a trošku si schováme na konec (kdyby byla omáčka málo kyselá). Směs šleháme nad párou dotuha a potom postupně přidáváme přepuštěné máslo (stačí i rozpuštěné) a zašleháme dovnitř. Dochutíme citrónem a solí.

   Rybu si přendáme na talíř a odstraníme kůži. Opatrně pomocí příborového nože a lžíce vyndáme maso. Přidáme opečené brambory i chřest a nakonec zalijeme holandskou. Dobrou chuť!