Plněné kalamáry a pyré z dýně Hokkaido s červeným kari

139

Když jsme s Editou přemýšleli, jak zajímavě upravit dýni, napadla mě kombinace s kari. A byla to trefa do černého! Pyré jsem doplnil o kalamáry, které mám moc rád. Čištění je sice trochu o nervy (a o plnění ani nemluvím), ale když je dostanete na talíř, budete nadšení.

Na 2 porce potřebujeme:

200 g kalamár
2 plátky slaniny
50 g panko strouhanky
1 stroužek česneku
30 g balkánského sýru (nebo fety)
1 dýni Hokkaido
1 lžíci červené kari pasty
1 lžíci čerstvé bazalky
1 lžíci čerstvé listové petržele
50 ml smetany na šlehání
200 ml mléka
2 lžíce cukru
150 g másla
sůl, pepř

Nejdříve si očistíme kalamáry. Já jsem vybral trochu menší, ale pokud si chcete usnadnit práci, kupte trošku větší (k dostání jsou i předem očištěné tuby). Vnitřek kalamáru propláchneme vodou, vytáhneme průhlednou kůstku a hlavu od chapadel odřízneme hned za očima.

Další krok je příprava náplně. Nejdříve nakrájíme slaninu na kostičky a orestujeme. Přisypeme strouhanku, trošku másla a přidáme najemno nastrouhaný česnek. Osolíme a opepříme. Přidáme najemno nakrájenou bazalku a petržel. Přilijeme 50 ml smetany na šlehání a zamícháme. Kalamáry plníme zhruba do ¾ a konce propíchneme špejlí, aby náplň držela uvnitř. 

Dýni opláchneme. Nemusíme ji loupat, stačí rozkrojit napůl a vydlabat dužinu se semínky. Rozkrájíme na menší kousky, posypeme cukrem a solí a na každý kousek dáme trošičku másla. Pečeme na 180 stupňů zhruba 25 minut. Potom v hrnci orestujeme na trošce olivového oleje kari pastu, přidáme pečenou dýni, mléko a rozvaříme doměkka. Rozmixujeme a přidáme zbytek másla. Osolíme a případně dochutíme troškou medu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plněné kalamáry orestujeme: trvá to jen zhruba jen dvě minuty a na poslední chvilku přidáme chapadílka. Necháme na moment odpočívat a rozkrojíme na menší kousky. Dozdobíme jedlými květy a lístky bazalky. Dobrou chuť!

Like
Close
Close