Plněné kalamáry a pyré z dýně Hokkaido s červeným kari

   Když jsme s Editou přemýšleli, jak zajímavě upravit dýni, napadla mě kombinace s kari. A byla to trefa do černého! Pyré jsem doplnil o kalamáry, které mám moc rád. Čištění je sice trochu o nervy (a o plnění ani nemluvím), ale když je dostanete na talíř, budete nadšení.

   Na 2 porce potřebujeme:

   200 g kalamár
   2 plátky slaniny
   50 g panko strouhanky
   1 stroužek česneku
   30 g balkánského sýru (nebo fety)
   1 dýni Hokkaido
   1 lžíci červené kari pasty
   1 lžíci čerstvé bazalky
   1 lžíci čerstvé listové petržele
   50 ml smetany na šlehání
   200 ml mléka
   2 lžíce cukru
   150 g másla
   sůl, pepř

   Nejdříve si očistíme kalamáry. Já jsem vybral trochu menší, ale pokud si chcete usnadnit práci, kupte trošku větší (k dostání jsou i předem očištěné tuby). Vnitřek kalamáru propláchneme vodou, vytáhneme průhlednou kůstku a hlavu od chapadel odřízneme hned za očima.

   Další krok je příprava náplně. Nejdříve nakrájíme slaninu na kostičky a orestujeme. Přisypeme strouhanku, trošku másla a přidáme najemno nastrouhaný česnek. Osolíme a opepříme. Přidáme najemno nakrájenou bazalku a petržel. Přilijeme 50 ml smetany na šlehání a zamícháme. Kalamáry plníme zhruba do ¾ a konce propíchneme špejlí, aby náplň držela uvnitř. 

   Dýni opláchneme. Nemusíme ji loupat, stačí rozkrojit napůl a vydlabat dužinu se semínky. Rozkrájíme na menší kousky, posypeme cukrem a solí a na každý kousek dáme trošičku másla. Pečeme na 180 stupňů zhruba 25 minut. Potom v hrnci orestujeme na trošce olivového oleje kari pastu, přidáme pečenou dýni, mléko a rozvaříme doměkka. Rozmixujeme a přidáme zbytek másla. Osolíme a případně dochutíme troškou medu.

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Plněné kalamáry orestujeme: trvá to jen zhruba jen dvě minuty a na poslední chvilku přidáme chapadílka. Necháme na moment odpočívat a rozkrojíme na menší kousky. Dozdobíme jedlými květy a lístky bazalky. Dobrou chuť!