Šafránové rizoto s chřestem

287

Nad šafránové rizoto prostě není. Samotný šafrán je sice dost drahý (nejlepší pochází z Íránu), ale není se čemu divit, sklizeň je opravdu náročná. Asi už jste se taky párkrát nachytali a koupili falešný šafrán, což je vlastně světlice barvířská, která se používá jako přírodní barvivo. S pravým šafránem se vůbec srovnávat nedá. Takže na to pozor.

Na 2 porce budeme potřebovat:

150 g rýže vialone nano
půl lžičky šafránu
500 ml kuřecího vývaru
1 cibuli
150 g chřestu
80 ml bílého suchého vína
30 g másla
30 g parmazánu
sůl a pepř
mizunu na dozdobení

Vývar si ohřejeme a přidáme do něj šafrán: v horké tekutině se jeho chuť uvolní a bude výraznější. Cibuli jemně nasekáme a zpěníme na kapce másla a olivového oleje. Přidáme rýži a orestujeme. Přidáme víno a necháme alkohol vypařit. Poté postupně přilíváme vývar se šafránem: důležité je hodně míchat, aby se z rýže uvolnil škrob. Když je rýže na skus (což trvá cca 12 minut) můžeme rizoto buď dokončit anebo dát rýži v co nejtenčí vrstvě vychladit a použít později. Zakrytá rýže vám vydrží klidně dva dny.

Před dokončením přidáme blanšírovaný chřest, dochutíme parmezánem a zbytkem másla. Osolíme a opepříme dle chuti. Nakonec ještě postrouháme sýrem, přidáme hlavičky chřestu a čerstvé lístky mizuny. Dobrou chuť!

Za šafrán díky sargol.cz.

Like
Close
Close