Variace z kořenové petržele, ostružiny, ricotta a tonka fazole

208

Petržel do dezertu, cože?? Ale jo, ono to fakt funguje, i když v našich končinách se to moc často nevidí. Já jsem se s tím poprvé setkal v Londýně. Je to vlastně logické: když rozvaříme třeba mrkev je neuvěřitelně sladká. Stačí přidat trošku soli a příjemná sladkost se jen jemně podrhne (mimochodem, stejně to funguje i u čokolády). V Pavillonu jsme už dělali třeba zmrzlinu z řapíkatého celeru, topinamburu nebo sorbet z červené řepy.

Na 4 porce budeme potřebovat:

500 g kořenové petržele
200 g ricotty
50 g ostružin
10 g holandského kakaa
10 g 70% čokolády
olej na smažení
cukr krystal
400 ml plnotučného mléka
50 g másla
20 g medu
40 ml smetany
1 větší tonka fazoli
sůl

Začneme s pyré. Zhruba 300 g petržele oloupeme, nasekáme najemno a rozvaříme v mléce doměkka. Přidáme máslo a rozmixujeme. Přidáme zhruba 30 g cukru a lehce osolíme.

Polovinu pyré smícháme s kakaem a obě verze dáme do dávkovacích lahví. Zbytek petržele nakrájíme škrabkou natenko. Polovinu pomaličku vyfritujeme dozlatova a tu druhou zblanšírujeme v cukrovém sirupu (1/2 vody, 1/2 cukru). Osušíme. Jednoduše tak získáme tři různé konzistence petržele, což je super!

Ricottu stačí jen rozmíchat s medem, smetanou, lehce dochutit cukrem a nastrouhat do ní fazoli tonka. Její aroma je celkem specifické, ale mně připadá naprosto úžasné! 

Ostružiny rozkrojíme napůl a můžeme podávat. Na talíři prostřídáme pyré s ricottou, navrch nastrouháme čokoládu a tonka fazoli. Dozdobíme bylinkami (já použil klasicky oxalis, protože na balkóně už nic jiného nemáme). Dobrou chuť!

Like
Close
Close