Ústřice, pórek, slaninová strouhanka a pěna z prosecca

   Tenhle recept jsem viděl poprvé v Anglii, když jsem pracoval pod šéfkuchařkou Helenou Puolakka. Je to trochu náročnější než klasické varianty s vinaigrettem, ale je to sázka na jistotu. Recept je na 4 ústřice, vy si jich dejte aspoň tucet 🙂 Použil jsem Fin de claire a Gillardeau – obojí ze Seefish.

   Budeme potřebovat:

   4 ústřice
   1 plátek anglické slaniny
   1 stroužek česneku
   30 g strouhanky ( já sem použil panko)
   1 pórek
   100 ml smetany na šlehání
   200 ml mléka
   150 ml prosecca
   30 ml bílého vína
   30 g másla
   1 šalotku
   hrubou sůl
   pepř

   Nejprve ústřice otevřeme. To je kapitola sama pro sebe. Některé jdou otevřít z nejtenčí části, jiné se lépe otevírají ze strany. Je to celkem oříšek, ale hlavně nezapomeňte použít utěrku a otvírák na ústřice. Šťávu je potřeba slít a přecedit, může totiž obsahovat drobné odlomky. Uchovávejte vše v chladu, je to celkem delikátní záležitost. Otravu bych opravdu nikomu nepřál – a stává se to i v lepších rodinách 🙂

   Pěnu na ústřice vytvoříme orestováním najemno nasekané šalotky na másle. Přidáme víno a necháme ho vyvařit. Potom přidáme 100 ml šumivého vína a necháme opět vyvařit. Přidáme šťávu z ústřic, mléko (a ideálně rybí vývar, pokud máme) a lehce svaříme. Přidáme máslo a odstavíme, nakonec dolijeme cca 50 ml prosecca. Ručním mixérem šleháme na kraji nádoby do pěny tak, aby měla co nejvíc místa se vytvořit.

   Slaninu nakrájíme na malé kostičky a orestujeme do zlatova, přidáme česnek a strouhanku a opepříme. Je li potřeba přidáme trošku másla, jednu kostičku. Dáme vychladnout na papírový ubrousek.

   Bílou část pórku nakrájíme na malé kostičky, blanšírujeme ve vařící vodě a zchladíme v ledové vodě. Je lepší použít sítko. Smetanu zredukujeme na polovinu a osolíme a opepříme. Pórek do ní vložíme a necháme prohřát. Když se smetana zredukuje moc, tak stačí přidat trochu vody a rozmíchat.

   Nakonec skořápku: tu větší kulatou omyjeme pod vodou a očistíme sval na lastuře. Vložíme na hrubozrnnou sůl na talíř a začneme s troškou pórku. Na něj dáme ústřici, slaninovou strouhanku a znovu vyšleháme pěnu. Můžete použít trochu mléka a másla, aby šla krásně vyšlehat – nejlepší je vlažná. Ozdobíme lístkem bazalky. Dobrou chuť! Se zbytkem prosecca asi víme co se má dělat, že?