Rizoto s medvědím česnekem, hlívou ústřičnou a parmezánem

481

Medvědí česnek je super a úplně nejlépe chutná, když si ho nasbíráte sami. To jsme se takhle jednou vydali do lesa, dostali chuť na rizoto a ještě s blátem na kalhotách vyrazili nakupovat ingredience. A stálo to za to!

 Na 2 porce budeme potřebovat

250 g rýže arborio (nebo carnaroli)
1 žlutou cibuli
1 stroužek česneku
100 ml suchého bílého vína
500 ml kuřecího vývaru
100 g medvědího česneku
50 g hlívy ústřičné
50 g másla
20 g gervais (nebo mascarpone)

Na trošce másla (cca 20 g) zpěníme najemno nasekanou cibuli. Přídáme lehce rozmáčklý česnek, nemusí se loupat.

Potom přidáme rýži, kterou je třeba lehce orestovat. Dále je na řadě víno, které necháme úplně vyvařit, jinak bude na konci cítit. Jakmile se víno vyvaří, přidáme asi 2 sběračky kuřecího vývaru, je nutné, aby byl úplně horký. Rýže začne okamžitě absorbovat tekutinu. Rizoto je o míchání a vypařování, tekutina se redukuje a chuť začíná dostávat na intenzitě.

Za pomocí tyčového mixéru rozmixujeme omytý medvědí česnek v 100 ml kuřecího vývaru a necháme stranou. Když je rýže skoro hotová: trvá to 15 až 20 minut (záleží na typu), přidáme směs medvědího česneku s vývarem, gervais, nastrouhaný parmezán a nakonec máslo.

Je třeba už mít nějaké to rizoto odvařeno, je to hlavně o zkušenosti, ale nenechte se odradit. Všichni mi říkali, že se musí neustále míchat a vývar přilévat pomalu, Honza mě tak trochu vyvedl z omylu, vývar přidal ve dvou dávkách a výsledek byl skvělý. Nedůležitější je samozřejmě rýže, měla by být celkem uvařená ale ne úplně, jen na skus.

Nakonec dochutíme. Výsledné rizoto by mělo být krémové a lehce téct, ideálně aby se rozlilo na talíř v jedné vrstvě.

Hlívu natrháme. Nemusí se krájet, stačí odříznout spodní část, která je tvrdší a zbytek natrhat odshora dolů. Opečeme na másle, osolíme  a odložíme bokem.

Nakonec vše neservírujeme na talíř, dozdobíme čerstvým medvědím česnekem a navrch přidáme kousky opečené hlívy. Doporučuji všem milovníkům medvěďáku!

 

Like
Close
Close