Dýňový koláč, šlehačka a pyré

   Tenhle recept je vlastně inspirovaný mrkvovým koláčem, ale dýně mrkev perfektně nahradí. Patří mému kolegovi a kamarádovi Heřmymu, který bydlí u nás v baráku v pátém patře, tak jsme si řekli, že by mohl něco vymyslet i k nám na blog. Kromě koláče zapojil i další textury dýně a dohromady to hraje opravdu skvěle. 

   Na 6 až 8 porcí budeme potřebovat:

   koláč

   185 g hladké mouky
   2 g mleté skořice
   7 g jedlé sody
   3 g kypřícího prášku
   3 g soli
   205 g cukru krupice
   145 oleje
   2 vejce
   240 g najemno nastrouhané dýně Hokkaidó

   pyré

   400 g nahrubo nasekané dýně Hokkaidó
   špetku drceného hřebíčku
   50 g másla
   100-150 ml mléka
   20 g cukru
   špetku soli

   šlehačka

   100 g pyré
   400 g šlehačky
   1 bombičku na šlehačku
   levanduli na ozdobu

   kuličky dýně v karamelu

   40 g cukru
   špetku soli
   špetku chilli

   Nejdříve si připravíme koláč. Smícháme všechny suché přísady dohromady. Přidáme nastrouhanou dýni a vymícháme těsto. Pomalu přidáváme olej a potom vejce. Když je těsto spojené, vyložíme formu papírem (my použili formu na chleba) a pečeme dozlatova cca 35-40 minut dokud zapíchlá špejle nevyjde ven suchá. Necháme zchladit na mřížce. 

   Z dýně vykrájíme pár kuliček (na to se používá vykrajovátko na meloun) a zbytek nasekáme nahrubo. Půlka středně velké dýně Hokkaidó bude bohatě stačit. Kuličky potom zatepla prohodíme v karamelu a přidáme sůl a chilli. Necháme pomaličku vařit zhruba 3 minuty a dáme stranou.

   Zbytek dýně pokapeme rozpuštěným máslem, posypeme cukrem a pečeme v troubě dozlatova. Můžeme klidně zároveň s koláčem. Když je dýně měkká, přidáme mléko a podle chuti cukr i máslo a hřebíček. Rozmixujeme dohladka. Je třeba to správně odhadnout. Část dýně propasírujeme a smícháme se smetanou. Přelijeme do šlehačkové lahve a nabijeme bombičkami. Necháme vychladit. Zbytek pyré použijeme na talíř. Každá dýně je trochu jiná a je proto lepší ochutnávat a řídit se instinktem.

   Koláč můžeme natrhat nebo ukrojit a dát na talíř. Pokojová teplota je ideální, ale můžeme ho servírovat i teplý. Přidáme šlehačku a posypeme sušenou levandulí. Nakonec ještě kuličky v karamelu, pyré a můžeme podávat. Dobrou chuť!