Banán v čokoládě

   Na sladké mě obecně moc neužije, ale je tu jedna výjimka, a to banán v čokoládě. Ten mě totiž vrací do dětství: řízek a banán v čokoládě, to byly dvě životní jistoty, na které se dalo spolehnout. A nejlepší byl samozřejmě od babičky. Když o tom tak přemýšlím, vlastně mi to zůstalo dodnes!

   Ale klasický banán v čokoládě bychom na blog asi nedělali. Tahle verze je o něco složitější a jako bonus obsahuje čokoládovou zmrzlinu, kterou Honza dělal ze 70 % Guanaji od Valrhony. Pokud neznáte Valrhonu, velká chyba! Když se bavíme o kvalitní čokoláda, Valrhona je úplně na špičce. My jsme dostali tři pytle od Matěje Žáka (díky!) a zatím jsme tedy nějakou dobu jenom užírali, takže snad z nás teď bude mít aspoň trochu radost 🙂  Zdravíme!

   Na 8 porcí budeme potřebovat:

   1 banán
   50 g sušeného banánu
   Máta, macešky, cukr krystal

   Drobenka

   50 g másla
   50 g hnědého cukru
   50 g hladké mouky
   50 g vlašských ořechů

   Zmrzlina

   500 ml plnotučného mléka
   50 g hořké čokolády Valrhona 70%
   50 g holandského kakaa
   10 g sušeného mléka
   30 g glukózy
   100 g cukru krupice
   0,5 g xantanu
   1 fazole tonka

   Čokoládová omáčka

   50 ml vody
   70 g hořké čokolády Valrhona 70%
   sůl
   1 lžíci řepkového oleje

   Začneme zmrzlinou. Není to klasický recept , kde se používá crème anglaise, tedy vaječný základ, spíš jde o křížence mezi zmrzlinou a sorbetem. Čokoláda má totiž skvělé vlastnosti a celkem sama dost tuhne. Nemáte-li doma xantan můžete místo toho použít plátek želatiny.

   V mléce rozpustíme cukr a glukózu. Stačí, když ho zahřejeme na 80 stupňů. Přidáme nasekanou čokoládu a už dále neohříváme. Přidáme kakao, sušené mléko a xantan.  Nastrouháme najemno fazoli tonka a celou směs rozmixujeme dohladka. Vychladíme nejdříve v lednici nebo v ledové lázni. Je to mnohem lepší kvůli krystalizaci. Potom přendáme do stroje na zmrzlinu anebo do namražené nádoby na Kitchen Aid. Ideálně však šokově zamrazit.

   Drobenka: všechny suroviny rozmixujeme v malém kutru nahrubo. Máslo je lepší pokojové teploty. Zabalíme do fólie a zamrazíme. Nastrouháme nahrubo na struhadle a pečeme na 180 stupňů cca 10 minut.

   Čokoládu, vodu, špetku soli a olej rozpustíme v hrnečku. Velmi pomalu, můžete ji celkem rychle spálit. Rozmícháme. Můžete dochutit medem nebo přidat smetanu či nějaký alkohol (rum, malibu, koňak nebo amaretto).

   Nakonec banán rozkrojíme napůl a nakrájíme na čtvrtiny. Posypeme cukrem a necháme chvilku stát. Přidáme více cukru a lehce oklepeme. Opálíme flambovací pistolí a potom oloupeme.

   Talíř ozdobíme mátou, čokoládovou omáčkou, maceškami a přidáme zbytek ingrediencí. Dobrou chuť.

   Odkud máme tyhle krásný talíře? Přece Premium Gastro