Grilovaná smuha královská, vichyssoise a hlíva ústřičná

   Smuha je chuťově prostě úžasná. Když jsem ji před 4 lety poprvé ochutnal, okamžitě mě uchvátila. Je to dravá ryba s pevným masem, velmi podobná mořskému vlkovi, ale na rozdíl od něj se středem masa táhne červená linka, má větší šupiny a pevnější maso.

   Na 2 porce budeme potřebovat:

   300 g filetů ze smuhy královské
   50 g oloupaných brambor
   50 g pórku
   50 ml bílého vína
   1 cibuli
   200 ml kuřecího vývaru
   200 ml mléka
   40 g másla
   2 ředkvičky
   1 citrón
   100 g hlívy ústřičné
   20 ml sójové omáčky kikkoman
   pažitku na ozdobu
   lístky macešek a řepné lístky
   sůl a pepř

   Nejdříve si připravíme krém vichyssoise. Je to jedna ze základních polévek, která se může servírovat i studená. Na 20 g másle orestujeme najemno nasekanou cibuli a pórek – až do změknutí. Přidáme víno a necháme vyvařit. Potom přilijeme vývar, na plátky nasekané brambory a necháme je rozvařit doměkka. Dále přidáme mléko a vaříme další dvě minuty. Dochutíme solí, 10 g másla a rozmixujeme do hladka. Je třeba, aby byl krém trošku hustší než normální polévka, bude sloužit spíše jako krémová omáčka. Lehce dochutíme citrónem.

   Hlívu natrháme na proužky a odstraníme tvrdší spodní části. Orestujeme na 20 g másla, jen aby lehce povolila, přidáme sójovou omáčku a dalších 10 g másla. Necháme rozpustit a máme hotovo.

   Rybu osolíme a nařežeme na straně s kůží jemnými řezy. V řezech také odsolíme a potřeme kůži olivovým olejem. Ten dodá rybě krásnou zlatavou barvu. Pečeme na olivovém oleji (jak už bylo řečeno mnohokrát: kůží dolů). Mělo by to trvat 4 až 6 minut. Není potřeba ji otáčet, sama se dodělá. Nakonec jen lehce pokapeme citrónem.

   Smuhu podáváme  s dostatkem teplého krému, hlívou, na plátky nakrájenými ředkvičkami, pažitkou a lístky macešky či řepy, fantazii se meze nekladou. Dobru chuť!

   Koupili jste si celou rybu a nevíte si rady s filetováním? Podívejte se na video, kde vám předvedu, jak na to.