Rebarbora s kardamomem, ovčí brynza a zázvorová sušenka

   Tento recept pro nás připravil Ondra Molina, šéfkuchař restaurace Černá růže v Mladé Boleslavi. Když se za námi Ondra vypravil do Brna, řekli jsme si, že bychom konečně měli rozjet hostování na Oh My Chef. A povedlo se! Ondra to u nás v kuchyni pěkně rozjel. Dlouho jsme neměli tak skvělý dezert. A vůni kardamomu se prostě nedá odolat.

   Na 8 porcí potřebujeme:

   Meringue

   200 g cukru
   100 g bílku
   kardamom

   Pošírovaná rebarbora

   6-8 stonků rebarbory
   200 g cukru
   300 ml vody

   Kardamomový Crème Anglaise

   5 žloutků
   200 g smetany
   200 g mléka
   85 g cukru
   kardamom

   Zázvorová sušenka

   80 g cukru
   80 g másla
   160 g mouky
   lžíce medu
   10 g najemno nastrouhaného zázvoru
   půl lžičky kypřícího prášku
   půl lžičky sody
   špetku soli

   20 g ovčí brynzy (my ji pořídili v Gran Moravii)
   mátu na ozdobu

   Sušenky

   Všechny ingredience rozmícháme dokud se nespojí (používáme Kitchen Aid), vytvarujeme do oválné placky, zabalíme do potravinářské fólie a necháme odpočinout v lednici cca 30 minut. Pečeme na 170 stupňů, dokud není dozlatova: lepší je je trochu přepéct než nedopéct, časem lehce zvlhnou. Můžeme skladovat v uzavíratelné nádobě.

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Meringue

   Oddělíme žloutky od bílků, žloutky schováme na crème anglaise. Smícháme s cukrem v kovové misce, položíme na vodní lázeň a mícháme, dokud není směs teplá, potom vyšleháme dotuha. Naneseme na silikonovou podložku nebo pečící papír a paletkou rozetřeme na vrstvu ideálně 15 mm. V hmoždíři roztlučeme tobolky kardamomu: potřebujeme semínka, která vyloupeme a roztlučeme na prach. Prachem posypeme meringue a sušíme v troubě na 90 stupňů. Trvá to zhruba 90 minut.

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Pošírovaná rebarbora

   Rebarboru oloupeme. Uděláme cukrový rozvar (1 část cukru, 1 část vody), vložíme do něj rebarboru a vaříme na mírném ohni. Perfektního výsledku bychom dosáhli, kdybychom rebarboru zavakuovali s cukerným rozvarem a vařili sous vide, ale pro domácí podmínky je tento postup ok.

   Rebarboru vaříme al dente, 2/3 vyjmeme a okamžitě zchladíme v ledové lázni, zbylou 1/3 necháme rozvařit.

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Jam/gel

   Rozvařenou rebarboru scedíme a dáme do termomixu. Tekutinu schováme, budeme s ní regulovat konzistenci. Rebarboru rozmixujeme dohladka a propasírujeme přes jemný cedník, v průběhu mixování dle potřeby přilíváme tekutinu, ve které se vařila. Měli bychom získat konzistenci jamu/gelu.

   Kardamomový Crème Anglaise

   Rozehřejeme mléko se smetanou, do kterého přidáme v hmoždíři roztlučené tobolky kardamomu. Přivedeme k varu a stáhneme z ohně, obalíme těsně fresh fólií a necháme infuzovat 30 minut.

   Žloutky vyšleháme s cukrem. Infuzované mléko se smetanou přivedeme pod bod varu, kdy u krajů hrnce začne pomalu bublat, stáhneme z ohně a nalijeme 1/3 do rendlíku s vyšlehanými žloutky. Rychle promícháme a opakujeme ještě 2x dokud nemáme celou směs v rendlíku. Směs mléka, smetany a žloutků mícháme na 83 stupňů, kde ji podržíme ještě 2 minuty. Potom vychladíme.

   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Nakonec všechny elementy poklademe na talíř a doplníme je ovčí brynzou. Dozdobit můžeme čerstvou mátou. Enjoy!